Рекомендації для вчителів

Психоемоційна підтримка: турбота про себе під час війни

Діти, батьки і педагоги формують єдиний фундамент для дорослішання майбутнього покоління. Психологічний комфорт, сприяє успішності учасників освітнього процесу, адже . психологічно здорові учні чудово і з інтересом навчаються, педагоги якісно виконують професійні обов’язки, а батьки мотивують поліпшувати навчальні результати дітей. Однак для кожного з них є свій ризик погіршення психологічного стану: як спільні, так і індивідуальні. Наприклад: низький рівень мотивації, перевищені очікування, неякісна комунікація, некеровані негативні емоції, втома, хронічні стреси тощо.

Для збереження психологічного комфорту всіх учасників освітнього процесу експерти проєкту «Підтримай дитину (https://t.me/pidtrumaidutuny)» у межах «Національної програми психічного здоров’я та психосоціальної підтримки» за ініціативою першої леді України Олени Зеленської розробили рекомендації, дотримання яких значно поліпшить якість життя кожного учасника освітнього процесу.

‼️ Освітянам варто:

▪️ розділяти професійне і особисте;

▪️ не перепрацьовувати робочі години;

▪️ цінувати власні професійні досягнення;

▪️ конструктивно вивільняти негативні емоції;

▪️ відпочивати та відновлюватися.

Рекомендації вчителям перших класів

Рекомендації класному керівнику

1. Демонструйте віру в успіх дитини, заохочуйте її успіхи.

2. Відділяйте оцінки конкретного вчинку від оцінки особистості дитини.

3. Запобігайте груповій критиці дитини або її робіт, а також порівнянь її помилок з постійними успіхами інших учнів. Порівнюйте якість роботи дитини тільки з її попередніми роботами.

4. Акцентуйте увагу учня на його успіхах, хвалить його.

5. Терпляче ставтися до порушення дисципліни учнями, враховуючи їх складнощі у адаптації.

6. Підтримуйте і заохочуйте прояви активності в роботі на уроці у скутих, сором'язливих, тривожних дітей. Важливо звертати увагу інших учнів на їхні успіхи, підвищувати їхній статус у класі.

7. Бажано не наполягати на публічних виступах і відповідях перед усім класом тривожних, невпевнених дітей. Певний період їх можна включати в групи з 2—3 учнів, що разом будуть розповідати вірш, співати пісню і т.д., щоб вони відчули підтримку.

8. Надавайте емоційну підтримку учням словами, поглядом, дотиком.

9. Підтримуйте постійний контакт з батьками дітей з проблемами у адаптації.

Рекомендації класим керівникам пятих класів

1. Спрямовуйте свої зусилля на формування позитивного ставлення кожного учня до себе, своїх можливостей засвоєння учнями норм взаємин із однокласниками і педагогами.

2. Створюйте для учнів ситуації вибору й відповідальності.

3. Співпрацюйте з практичним психологом з метою вирішення питань формування класного колективу та виявлення особливостей психічного стану школярів.

4. Застосовувуйте різні види, форми та стратегії для залучення до співпраці батьків: анкетування, індивідуальні консультації, відкриті уроки, тематичні лекторії. Обговорюйте взаємні очікування для вироблення однакових поглядів на процес розвитку, виховання та навчання учнів.